Jan Suchl – jeden z nejznámějších severočeských spisovatelů 20. století

4. září 2024

K nejznámějším severočeským spisovatelům 20. století patřil rodák ze Zdíkovce Jan Suchl. Velkou část života ale prožil na severu Čech.

Narodil se v roce 1928. Jako 16letý byl nuceně nasazen v opravně leteckých motorů ve Strakonicích. Po válce se s rodinou přestěhoval do severočeského pohraničí. V Liberci vystudoval obchodní akademii a dálkově fakultu žurnalistiky UK v Praze.

Nejprve pracoval jako vedoucí osobního oddělení bavlnářských závodů Nisan. Později byl personálním náměstkem v liberecké Tesle.

V 70. a 80. letech zastával post ředitele Severočeského nakladatelství v Ústí nad Labem. V roce 1985 přešel do Prahy na funkci šéfredaktora nakladatelství Československý spisovatel. Po revoluci měl vlastní nakladatelství Erika a působil také v knižní zásilkové službě.

Jan Suchl byl velmi plodným autorem. Psal knihy pro mládež a dospělé, rozhlasové hry, reportážní texty i články do novin a časopisů. Překládal z angličtiny a němčiny.

Děti si nejvíce pamatují jeho knihu Modré jezírko. Ti odrostlejší zase Bivak nad propastí, Akce HS, Čas jako stvořený pro lásku, Črty pomezí, Chléb a sůl, Cesty mužů nebo Eskorta do tmy.

autor: Milan Knotek
Spustit audio