Jak zabránit kinetóze? Můžeme se cestou na dovolenou obejít bez pytlíku na zvracení?

17. červen 2015

Kinetóza je odborný termín pro nevolnost, která přepadá naše děti při cestách autem či autobusem. „Není to jen problém dětí. Trpí tím i celá řada dospělých,“ říká teplický lékárník Struha. Může za to naše vnitřní ucho. Rovnovážně sluchové ústrojí citlivějších jedinců reaguje na to, jak s námi dopravní prostředek hýbe a vyvolává dávicí reflex.

Jako děti jsme znali jediný prostředek na nevolnost. Obligátní bílý prášek je stále jedničkou na českém trhu. Jenže má i celou řadu vedlejších účinků a ne všechny jsou příjemné.

„Kinedryl výrazně tlumí. U dětí to můžeme vnímat jako výhodu. Usnou a cestu lépe snáší ony i my. U dospělých ale tlumivý účinek žádoucí není,“ vysvětluje lékárník. Naštěstí jsou na trhu i jiné preparáty, které tlumivé účinky nemají. Poslouchejte…

autor: Lenka Šipošová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?