Jak si chránit zdraví při cestování? Často nestačí jen očkování proti covidu

7. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cestování vlakem

Záleží na tom, do které destinace chcete vyrazit, vždy je ovšem dobré zjistit si, jaké nebezpečné nemoci v dané oblasti hrozí a pokud to je možné, očkovat se proti nim. Mějte na paměti, že vakcíny účinkují často až po určitém čase od vpravení do těla. Vyhraďte si na očkování dostatek času, radí proto hygienik MUDr. Josef Trmal Ph.D.

Kromě vakcíny proti covidu, kterou doporučuje MUDr. Josef Trmal Ph.D. podstoupit nejen při cestování do vysoce promořených zemí, byste měli zvážit také očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu či vzteklině. Tou je možné se nakazit například od potulných psů nebo třeba divoce žijících opic.

V rámci prevence je rovněž doporučené důrazně dbát na hygienu, dezinfikovat si pravidelně ruce a pečlivě zvažovat, co a kde sníte.

Cestujte vždy s dostatečným množstvím léků, užíváte-li nějaké pravidelně. Ne vždy je totiž v zahraničí možné sehnat léky, na které jste zvyklí.

Vyrážíte-li do místa bez přístupu pitné vody, vybavte se rovněž filtrem, jímž si vodu můžete vyčistit. Nejčastějším onemocněním, kterým čeští cestovatelé trpí, je průjem. Není proto od věci přibalit si i medicínu proti tomuto neduhu.

autoři: Lenka Šobová , Magdalena Trajerová
Spustit audio