Jak se starat o psa v tropických dnech? Hlavní je dostatek vody, radí kynolog

V horkých letních dnech netrpí jenom lidé, ale i jejich čtyřnozí kamarádi. Lidé by proto měli omezit venčení psů přes den a zajistit jim dostatek vody.

Tropické počasí na přelomu června a července zavedlo redaktora Jaroslava Hořeního za kynologem Karlem Tíkem. Zeptal se ho, čeho by se měli majitelé psů vyvarovat.

 „V první řadě nenechávat psa v autě, v druhé řadě rozmyslet se, kdy půjdu se psem ven. A v třetí řadě, zamyslet se nad tím, jestli ten pes nedostane úpal tak jako člověk. Nechodit s tím psem ven v pravé poledne po nějakých nábřežích a podobně. Každý by si měl uvědomit, že tak jako se složí člověk, tak se složí i ten pes,“ radí kynolog Karel Tík.

Procházka po městě je během tropických dnů podle něj nesmysl. „Já každému říkám, že pokud lítá se psem venku, tak ať si zkusí stoupnout bosou nohou na asfalt. V tu chvíli si každý uvědomí, že ten pes trpí, že ho to pálí,“ vysvětlil Karel Tík.

Nejdůležitější podle něj je, aby každý pes měl během horkých letních dní dostatek vody. Krmení může dostat až večer. Za slunného počasí je také důležitý stín, který by měl každý majitel svému psu zajistit. Venkovní kotec lze také pokropit vodou. Problém může být i s klimatizací, protože pes stejně jako člověk může nastydnout.

autoři: Jaroslav Hoření , mib
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.