Interiér teplické restaurace Beethoven zdobí partitury slavného skladatele

Café Restaurant Beethoven nese název po jednom z nejslavnějších lázeňských hostů – Ludwigu van Beethovenovi. V Teplicích se léčil dvakrát, v roce 1811 a v roce 1812. A nejen léčil, ale také tam i skládal.

Každý detail interiéru restaurace skladatele připomíná. Stěny jsou polepeny tapetami – partiturami, jejichž originály byly zakoupeny v Beethoven Hausu v Bonnu. Hudební téma podporují i lustry v podobě not, opěrky židlí a věšáky. Na ubrusech je zase Beethovenův podpis. Obsluha má manžetové knoflíčky v podobě houslových klíčů a na kravatách vyobrazené notičky.

I některé produkty nesou Beethovenovo jméno. V restauraci totiž zůstali věrni tomu, co měl skladatel rád.

Protože měl rád Itálii, pro kterou jsou typické těstoviny, najdete v jídelním lístku například Beethovenovy nudle – jsou to domácí těstoviny se sýrovou omáčkou, parmezánem a trochou lanýžového oleje.

Pivo je vyráběné metodou svrchního kvašení – metodou, která se používala v době Beethovena běžně. V nabídce je 14stupňový Mistr lázeňský. Z dezertů si pak můžete dát třeba Beethovenův čokoládový dort.

Poslechněte si celý rozhovor s Yvetou Sliškovou. Dozvíte se z něj třeba i o pokoji Ludwiga van Beethovena, kde skladatel skutečně bydlel a kde se můžete ubytovat také.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.