Iboza se vůní podobá směsi máty a růže. Lidově se této rostlině říká „migrénovník“

18. únor 2019

Pokud doma rádi pěstujete rostliny a zároveň se zajímáte o léčivou sílu bylinek, máme pro vás skvělý tip. Iboza, lidově „migrénovník“, dokáže totiž zatočit s bolestmi hlavy.

Migrénovník je léčivý i dekorativní. A nádherně voní! Když vám vykvete, můžete se těšit z celých klasů růžových květů. Můžete ho pěstovat jako pokojovou rostlinu, nebo v truhlíku za oknem. Roste ale dost rychle, za rok klidně až do 80 centimetrů. Pak ho můžete namnožit a podarovat známým.

Zaštipováním je snadno tvarovatelný. Už odedávna ho lidí používali při chřipce, žaludečních problémech, ale hlavně při bolestech hlavy nebo dokonce migrénách.

Lístky migrénovníku jsou drobnější a voní po kadidle

Jako první pomoc rozemněte listy mezi prsty a přivoňte k nim. Inhalace vám pomůže zahnat bolest hlavy, ale uleví i při nachlazení. Čím déle inhalujete, tím silnější účinky pocítíte.

Taky můžete vymačkat šťávu z listů a potřít si jí spánky a zadní stranu krku. Látky, které šťáva z listů obsahuje, působí navíc antibakteriálně.

Migrénovník rozhodně můžete zařadit také do vonných směsí a nechat ho působit svými příznivými účinky na podporu obranyschopnosti. Voní po růžích, kadidlu a mátě.

Nebo si z rostlinky vyrobte mastičku, kterou můžete nosit pořád u sebe. Jak na to? 20 až 40 lístků migrénovníku a kosmetickou vazelínu rozehřejte v kastrůlku. Udržujte v teple asi půl hodiny. Pak odstavte na 24 hodin do chladu. Poté směs znovu rozehřejte, sceďte a uložte si do kelímku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?