I netrénovaný člověk vydrží pod vodou bez dechu přes tři minuty, tvrdí freediver David Vencl

8. listopad 2017
Renáta Valešová s Davidem Venclem

V teplickém aquaparku občas můžete narazit na freedivery, tedy potápěče bez výstroje. Trénují zadržování dechu. Jistě si teď myslíte, že dech dokážete zadržet maximálně na minutu. Redaktorka Renáta Valešová a mistr České republiky ve freedivingu David Vencl vás ale přesvědčí o tom, že zadržet dech dokáže i běžný člověk mnohem déle.

„Je to pro nás pro lidi nebo pro savce zcela přirozené. Takže každý z nás dokáže své původní představy o tom, co je v jeho silách, několikanásobně předčít,“ popisuje letošní mistr české republiky ve freedivingu, tedy potápění na jeden nádech, David Vencl.

Freediving se jednoduše dá rozdělit na dvě kategorie dynamickou a statickou. V dynamické se pohybujete, zatímco ve statické splýváte volně bez pohybu na hladině. Právě tady freediveři dosahují nejdelších zádrží dechu.

„Můj rekord závodní je ve statice 6:51 a závodní rekord v dynamice, tzn. kolik metrů jsem uplaval s ploutví, 154 metrů. Je pravda, že mé osobní rekordy v tréninku jsou vyšší,“ konstatuje Vencl.

Davidův osobní rekord je přes 8 minut. Díky jednoduchému návodu může i netrénovaný člověk zadržet dech i na delší čas.

„Nejdůležitější je mít představu, co ty jednotlivý systémy v organismu, které se zapínají a vypínají při zádrži dechu, co naznačují, abychom nepropadali panice. Vlastně to je druhá věc, abychom byli naprosto psychicky vyrovnaní a v klidu. Takže když víme, co se v našem těle děje při zadržování dechu pod vodou, tak vydržíme mnohém déle, než bychom čekali,“ popisuje Vencl.

Tělo při potápění rozpozná změnu prostředí, proto automaticky začne šetřit životně důležitým kyslíkem. Při statickém potápění organismus zpomalí tep, na chvíli zmrazí činnost některých orgánů a tělo se soustředí pouze na činnost srdce, mozku a plic.

Karel Hyťha byl ze svého výkonu nadšený

Svůj první statický ponor si vyzkoušel i v Teplicích i Karel Hyťha. Po zhruba hodinovém rozcvičení, a dvou kratších ponorech napotřetí pod vodou vydržel 4 minuty a 40 vteřin.

„Furt tomu jako nevěřím, jako trošku cítím, že mi brní prsty, ale je to pěkný pocit. Člověk by to do sebe neřekl, že dá tolik. Navíc jsem byl včera na pivku, a tak jsem se de facto rozhodl až dnes, takže příprava absolutně nic,“ diví se Hyťha.

Moderátorka Českého rozhlasu Sever Renáta Valešová si podobný statický ponor vyzkoušela taky a vydržela pod vodou přes tři minuty, a pocit je to fantastický. Pokud nevěříte, podívejte se na přiložené video z jejího ponoru.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika