I naše babičky hledaly dobré rady do života. Co zastaví průjem a co pomáhá na zácpu?

Časopis Šťastný domov byl pro naše babičky velkou inspirací a rádcem. Dočetly se v něm, jak se starat o domácnost, jak vařit, uklízet, jak vychovávat děti nebo jak být dobrou ženou svému muži. A nechyběly ani rady zdravotní. Dnes jsem pro vás několik vybrala:

Průjem zastaví sušené borůvky nebo nastrouhaný muškátový oříšek. Naopak na zácpu jsou dobré máčené sušené švestky, lněná semínka nebo minerální hořké vody. A samozřejmě se nezapomínalo ani na med. Ten podle časopisu léčí nejenom zevnitř, ale také na povrchu. Natírejte s ním drobné řezné rány, popáleniny nebo počínající opar. Vše se bude rychleji hojit. Myslím, že všechny zmiňované rady jsou prověřené časem a můžete je bez obav vyzkoušet.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.