Hypermarket v Trmicích začal pořádat modré hodiny – mají pomoci s nákupem hlavně lidem s autismem
Klidnější a pohodlnější nákup i pro rodiny s autistickými dětmi. To nově nabízí hypermarket v Trmicích na Ústecku v rámci takzvaných modrých hodin. Ztlumená hudba a osvětlení totiž může lidi s poruchou autistického spektra uklidnit a může je i částečně vrátit do normálního života, kterým je i nakupování.
„Moje děti jsou už větší a sociálně zdatnější – museli jsme na tom odmala pracovat. Když ale byly malé, byl opravdu problém jít do většího obchodu. Využívali jsme malé večerky. Sama s dětmi jsem si netroufla jít nakupovat,“ vysvětluje svoje zkušenosti s nakupováním s dětmi s poruchou autistického spektra předsedkyně spolku APLA severní Čechy Iveta Pokorná.
Modré hodinky spočívají třeba ve ztlumení osvětlení, hudby a pípaní pokladen. To oceňuje také otec autistického chlapce Petr Böhm: „Vlastně je to dobré i po té sociální stránce, že je to vrátí do normální společnosti. Nebudou se cítit tak odstrčení a přijdou do styku s normálním prostředím. Ti autisté pak, když mají takhle přizpůsobené to prostředí, jsou schopní to i natrénovat.“
Modré hodiny zavádí Globus na dvě hodiny týdně
V čem konkrétně spočívá úprava nákupního prostoru? „Všechna liniová světla tlumíme o zhruba 50 procent – pro nějakou tu příjemnější atmosféru. Vypínáme také rozhlas a zvuky pokladen,“ vysvětluje ředitel trmického Globusu Jan Valenta.
Změnu během modrých hodiny na podporu lidí s autismem uvítali i Alena a Karel Maraske, kteří přišli na běžný nákup. „Jojo, je to dobré. Je to tu klidnější a i pro nás je to příjemnější,“ shodují se.
Klidnější nákupy jsou v trmickém hypermarketu naplánované na každé úterý, vždy od 15 do 17 hodin.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Firmy volají po náhradě škod po výpadku elektřiny. Zatím mají smůlu, vláda s odškodněním čeká
-
Šéfka sítě X Yaccarinová odstupuje z funkce. Nastoupila poté, co Musk propustil většinu zaměstnanců
-
První firma na světě, která dosáhla tržní hodnoty čtyř bilionů dolarů. Je jí americký výrobce čipů Nvidia
-
Při kyberútoku na Nemocnici v Nymburku mohly uniknout osobní údaje pacientů