Hraniční přechod Cínovec po havárii znovu v provozu

cisterna (LTO)

Hraniční přechod Cínovec -Altenberg je opět v provozu. Unikající nebezpečnou látku z poškozené cisterny, která hrozila explozí, se podařilo přečerpat a od druhé hodiny v noci je přechod znovu průjezdný. Celní činnost na Cínovci ochromila hořlavá a na vzduchu výbušná chemikálie unikající z české cisterny jedoucí přes Německo do belgických Antverp.

Přechod byl odpoledne evakuován a v okruhu jednoho kilometru platil zákaz provozu elektrických zařízení a startování motorů. Večer se němečtí záchranáři pokusili přečerpat dvacet tun nebezpečného materiálu do jiného vozu, kvůli poruše na čerpadle ale práce trvaly o pět hodin déle. Více operační důstojník hasičského sboru Ústeckého kraje Jaroslav Vaněk: "Kolem 19. hodiny začalo přečerpávaní z poškozené citerny do přistavěné cisterny dodané naší spediční firmou. Kolem 21. hodiny zase vznikla porucha na čerpadle, které dodala německá strana."

Zatím nejvážnější ekologická havárie na česko-německých hranicích v tomto roce se obešla bez zranění. Poškozená cisterna byla ještě v noci odvezena s policejním doprovodem k vyčištění do litvínovského Chemopetrolu.