Houby pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi i vysoký krevní tlak. Navíc se po nich hubne

18. červen 2019

Češi jsou označováni jako národ houbařů. Něco pravdy na tom asi bude, vždyť na houbách byl alespoň jednou opravdu každý.

V jiných zemích se na nás koukají tak trochu jako na podivíny. Houby si tam kupují zásadně v obchodu, třeba sušené.

My máme moc rádi specifickou vůni a chuť lesních hříbků. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a další speciální složky, které podporují imunitu. Obsahují především vitamíny B2 a B3 a pomáhají například snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Většinu hmoty v houbách tvoří voda, kalorie nemají skoro žádné. Proto je můžete konzumovat bez obav z nadbytečných kilogramů. Pokud jsou dietně připravené (na houbové řízky v tomto případě zapomeňte), tvoří houby ideální součást redukčního jídelníčku.

Hřiby mají nízký obsah sodíku, proto nezatěžují ledviny a jsou vhodné i pro lidi s vysokým krevním tlakem. Můžete je tedy baštit bez obav o své srdce.

Navíc obsahují dost draslíku. Tento minerál pomáhá ke snižování krevního tlaku – tedy také prospívá lidskému srdci.

Houby tedy nejsou jen koření nebo pochutina bez jakékoliv hodnoty. Mohou být zdraví prospěšné a hodně záleží na tom, kde a co sbíráme.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.