Horymír Zelenka, naivní malíř světového formátu a básník z Dubí

26. leden 2023

Naivní malíř a básník Horymír Zelenka z Dubí u Teplic patří do jakési šedé zóny amatérů, kteří ale směle konkurují vyhlášeným umělcům. Jeho obrazy byly k vidění v pavilonu československé expozice Světové výstavy Expo 67 v kanadském Montréalu, některé dokonce visí v pařížském Muzeu naivního umění.

Horymír Zelenka se narodil 21. srpna roku 1931 v Dubí, kde také strávil většinu svého života.

Pocházel z obchodnické a intelektuální rodiny. Jeho rodiče měli v Dubí cukrářství, v roce 1948 ale o všechno přišli, protože jim byl veškerý majetek zkonfiskován.

Rodině bylo umožněno zůstat v nájmu v bytě, který předtím vlastnila, Horymíru Zelenkovi pak nedovolil komunistický režim vystudovat vysokou školu. Absolvoval tedy jen pražskou Vyšší školu potravinářské technologie, v tomto oboru pak pracoval celý život.

Umělecky tvořil ve volném čase. Ve svých naivních malbách sledoval nejčastěji běh lidského života od zrození až k zániku a často do nich vpisoval verše. Vyšly mu čtyři básnické sbírky – v 70. letech Když ptáci létají a Uhlem a štětcem, v 80. Kdyby nesvítilo slunce a v roce 1994, dva roky po jeho smrti, poslední s názvem Spanilé jaro.

Horymír Zelenka zemřel 14. června 1992 v pouhých 60. letech. Lidé, kteří ho znali, na něj vzpomínají jako na laskavého, inteligentního a čistého člověka. Jeho obrazy můžete vidět třeba v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění.

autor: Milan Knotek
Spustit audio