Historické vláčky na děčínském zámku zaujmou nejen děti, ale i jejich rodiče a prarodiče
Kolem 2.500 lidí už se přišlo podívat na výstavu historických vláčků na děčínský zámek. Jsou na ní k vidění nejen exponáty ve vitrínách. Děti si mohou spoustu věcí samy osahat, nebo si ze stavebnice postavit mašinku. Nejstarší vláčky tam mají z roku 1890.
Nadšení z vláčků naplňuje velkou místnost děčínského zámku, kde je instalována výstava historických mašinek. Děti si tady navíc mohou vytvořit svůj vlastní lístek a také si ho štípnout kleštičkami.
„Všechny exponáty pocházejí z Muzea historických hraček a to, co tady vidíte, je velké kolejiště, kde se vlastně prohánějí ty modely historických vláčků - je to 30 metrů čtverečných. Velkou raritou je právě to osvětlení, to jsou skutečně originální dobové lampičky z 30. let 20. Století,“ popisuje ředitelka zámku Iveta Krupičková.
Z výstavy vláčků jsou nadšeny nejen děti, ale i jejich rodiče
Děti jsou z vláčků nadšené, ale jejich tatínkové a dědečkové jsou snad ještě nadšenější.
„Vedle máme ještě takovou dílničku, kde si mohou zájemci ze stavebnice Merkur postavit vlastní model vláčku. Děti už to přestává bavit, ale tatínkové a dědečkové by ještě zůstali...“ konstatuje ředitelka zámku.
Výstava historických vláčků, která končí 20. Ledna, ale není to jediné, co můžete na zámku v zimních měsících vidět.
„V podkroví zámku je výstava děčínské hodinárium, což je výstava věžních hodin, máme tam několik krásných historických hodinových strojů, dají se i natáhnout, takže tikají, bimbají, vyluzují nejrůznější zvuky…“ dodává Iveta Krupičková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.