Hejtmanství chce v Ústeckém kraji více míst pro karavany, ale i nocležen a přístřešků, dá na to 12.7 milionu

2. duben 2023 10:06

Žádosti o peníze mohou zájemci posílat do 2. května. A na co všechno je mohou využít?

Ústecký kraj rozdělí v programu na rozvoj infrastruktury v cestovním ruchu 12,7 milionu korun a ty mají sloužit například na vybudování stání pro karavany a obytné vozy včetně sociálního zázemí v blízkosti turisticky atraktivních míst a cílů. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu.

Peníze z programu mohou podnikatelé využít také na vybudování takzvaných nocležen, útulen a přístřešků pro nouzové přespání v přírodě. Zájemce může na projekt dostat až dva miliony korun, dotace může pokrýt sedmdesát procent nákladů, v případě destinačních agentur až sto procent nákladů.

Na severu Čech v současnosti destinační agentury, jejichž členem je i Ústecký kraj, propagují oblasti Českého Švýcarsko, Dolního Poohří, Českého středohoří a Krušných hor.

V kraji už vnikla řada stellplatzů nebo-li parkovišť pro karavany - například u Sněžníku nedaleko Děčína, ve Velemíně pod Milešovkou. K dispozici je tu osm prostorných parkovacích míst připravených i pro delší pobyt. Stellplatz je uzavřený a samoobslužný, platit tu lze hotově, platební kartou či chytrým telefonem.

Ústecký kraj dlouhodobě nepatří mezi regiony vyhledávané turisty. Nicméně od roku 2010 počet návštěvníků regionu rostl až do roku 2020, kdy se poprvé propadl a ani v roce 2021 nedosáhl úrovně jako před epidemií koronaviru.   

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související