Grizzlochův mlýn v Krásném Lese skrývá nejedno tajemství

4. listopad 2022

Grizzlochův mlýn. Kdybychom hledali původ jeho názvu v historii, moc bychom se toho nedozvěděli. Nejmenuje se totiž po žádném původním mlynáři, ale po současném majiteli.

Když se totiž mlýna v roce 2016 ujali manželé Renata Šoltová a Standa Grizzly Číhal, hledali pro něj název. Nechtěli ale přitom urazit žádného z předešlých vlastníků a mlynářů.

„Mému muži se od mládí přezdívá Grizzly, proto jsme se malou přesmyčkou rozhodli pro název Grizzlochův mlýn,“ vysvětluje s úsměvem Renata.

Růžovo-šedé hrázděné stavení se zelenými okenicemi obývají Renata a Grizzly trvale. A protože se ve stavení dochovalo mlýnské zařízení, rádi provedou zvídavého turistu. Do budoucna plánují opět roztočit i mlýnské kolo.

„Alespoň v úterý ve dvě a v neděli ve tři,“ těší se na splnění svého snu Standa Grizzly Číhal.

Z rozhovoru Evy Bucharové se Renatou a Grizzlym se dozvíte také o zajímavých nálezech, které v průběhu rekonstrukce objevili. Jedním z nich je kuthan, nádoba používaná v černé kuchyni, dalším pak je třeba mlecí kámen, který drží jeden pilíř černé kuchyně, a který je důkazem, že mlýn existoval už v 16. století.

Uslyšíte také o permakulturní zahradě s domečkem z vrbiček. Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.