Franz Thun und Hohenstein – šlechtic, diplomat, velkostatkář i politik z Děčína
Z děčínské šlechtické větve Thun und Hohensteinů pochází také významný diplomat, politik a velkostatkář – Bedřich František Thun und Hohenstein.
Bedřich František Josef Michael, hrabě z Thun-Hohensteinu se narodil v roce 1810 v Děčíně. Po gymnáziu vystudoval práva a začal působit v diplomatických službách.
Nejprve jako atašé v Haagu a vyslanecký tajemník v Turíně. Pak následovaly mise v Stockholmu a Mnichově. V roce 1855 sloužil v Lombardii u slavného vojevůdce Josefa Radeckého.
Vrchol diplomatické kariéry Bedřicha Františka Thuna nastal v roce 1857, kdy byl jmenován zplnomocněným velvyslancem Rakouska v Rusku. Tuto funkci vykonával šest let, pak odešel do výslužby.
Bedřich František zdědil a spravoval rodový majetek v Děčíně, Bynově a Jílovém. Jako velkostatkář měl mandát v Českém zemském sněmu a byl dědičným členem Panské sněmovny Říšské rady.
S manželkou, hraběnkou Leopoldinou z Lambergu, která se stala c. k. palácovou dvorní dámou, měl 10 dětí. Jejich syn František Antonín byl rakouským předsedou vlády a místodržitelem v Čechách.
Bedřich František Thun und Hohenstein získal za svůj život Leopoldův řád a mnoho dalších vyznamenání v zemích, kde diplomaticky působil. Zemřel v Děčíně v roce 1881.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.