František Kožnar – odbojář, oběť nacistů a rodák z Brozánek
Jednou z výrazných osobností českolipské historie je i odbojář František Kožnar. Narodil se v roce 1897 v Brozánkách na Mělnicku.
Vyučil se strojním zámečníkem a později absolvoval průmyslovku. Do České Lípy přišel jako 23letý. Pracoval u Československých státních drah.
Byl aktivním Sokolem a nadšeným divadelním ochotníkem. Figuroval také jako člen správní rady místní Občanské záložny. Politicky se angažoval v řadách Československé sociální demokracie.
Se zbraní šel v roce 1938 bránit vlast, ale po Mnichovské dohodě byl demobilizován. Nakonec se musel s rodinou přesunout do Prahy, kde se zapojil do protinacistického odboje v rámci Thomasovy skupiny železničářů. Mnoha lidem pomohl utéci za hranice.
V lednu 1941 byl gestapem zatčen a vyslýchán. Prošel mnichovským a berlínských vězením. Spolu s dalšími 16 odbojáři se v létě 1942 ocitl u soudu. Většina obžalovaných obdržela trest smrti.
František Kožnar byl popraven gilotinou v obávané berlínské věznici Plötzensee 3. listopadu 1942. Jeho tři děti se do České Lípy nikdy nevrátily.
Město Česká Lípa pojmenovalo po Františku Kožnarovi ulici ve čtvrti Kopeček, kde s rodinou žil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.