František Hájek – významný zpravodajský důstojník československé armády a legionář z Liberce
V Liberci se v roce 1894 narodil významný zpravodajský důstojník československé armády František Hájek.
Po maturitě na obchodní akademii absolvoval důstojnickou školu a v 1. světové válce byl dvakrát raněn. V roce 1916 padl do ruského zajetí a o rok později vstoupil do legií. Bojoval na západní francouzské frontě.
Po návratu domů vystudoval vojenskou akademii. Působil nejen v Československu, ale také jako pobočník náčelníka vojenské mise v Budapešti nebo na různých velitelských funkcích ve slovenském Ružomberoku. Pět let byl také vojenským atašé v Jugoslávii.
V letech 1936 – 1939 stál v čele československé vojenské zpravodajské služby. Výrazně se podílel na jejím přenesení do Londýna. Aby zajistil její financování, do zahraničních bank uložil 22 milionu korun, které po nacistické okupaci v Haagu vybral a odvezl do Anglie. Tam se ale nepohodl se svým bývalým podřízeným Františkem Moravcem a odjel bojovat do cizinecké legie.
V letech 1940 až 1942 působil z pověření britské vlády v Turecku a Indii.
Držitel více než 20 československých, francouzských, rumunských, řeckých, holandských, jugoslávských, italských a tuniských vyznamenání zemřel tragicky v únoru 1943. Při naskakování do trolejbusu spadl a přivodil si frakturu lebky. Bylo mu pouhých 48 let.
Pamětní deska s jeho jménem je umístěna na budově generálního štábu české armády.
Synem plukovníka Františka Hájka je slavný matematik Otomar Hájek, který se zabýval diferenciálními rovnicemi, dynamickými systémy a teorií her.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.