František Adam Petřina – významný fyzik a matematik ze Semil
Na budově Národního muzea v Praze spočívá 72 jmen význačných osobností českého národa. Nechybí mezi nimi semilský rodák, fyzik a matematik František Adam Petřina.
Narodil se v rodině chudého tkalce přímo na Štědrý den roku 1799. Nejdříve se jako tovaryš věnoval otcovu řemeslu, ale touha po vzdělání ho nakonec zavedla na jičínské gymnázium. Na filozofické fakultě Pražské univerzity pak studoval matematiku a fyziku.
Chtěl být knězem nebo vojenským lékařem, ale osud ho nakonec zavedl do rakouského Lince. Už jako doktor filosofie zde působil sedm let jako profesor na lyceu.
V roce 1844 se stal profesorem fyziky na pražské univerzitě. Studenti ho měli rádi kvůli srozumitelnosti výuky i experimentům.
František Adam Petřina napsal 36 vědeckých prací o elektromagnetismu a telegrafii. Vynalezl nebo zlepšil řadu přístrojů, například lékařský magnetoelektrický strojek, přerušovač proudu nebo Petřinovu elektrickou harmoniku.
Společně s Juliem Gintlem sestrojil duplexní telegraf. Zkonstruoval také vzdáleného předchůdce elektromotoru.
Petřina byl v červnu 1855 jmenován rektorem pražské univerzity. Pět dní po nástupu do funkce však zemřel na ochrnutí plic. V rodných Semilech je po něm pojmenována ulice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.