Francouzský detektiv, italský dělník a ukradená Mona Lisa

8. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Leonardova Mona Lisa je vystavena v pařížském Louvru
0:00
/
0:00

Na ohromné popularitě asi nejznámějšího obrazu západní civilizace, Leonardovy Mony Lisy, má kromě umělecké a kulturní hodnoty podíl i krádež, k níž došlo před 110 lety.

21. srpna 1911 Mona Lisa zmizela ze svého místa v pařížském Louvru, který tehdy nebyl ani zdaleka takovým turistickým magnetem jako dnes. S obrazy se tehdy často manipulovalo kvůli čištění, a proto trvalo mnoho hodin, než pracovníkům muzea došlo, že Leonardovo dílo bylo ukradeno.

Marná snaha detektiva Lépina

Mona Lisa (Louvre, Paříž)

Byl povolán proslulý detektiv Louis Lépine, který po pečlivých výsleších a pátrání vydedukoval, kdy přesně byl obraz uloupen, a že ho musel odnést člověk, který se v muzeu vyznal a dokázal zručně zacházet s rámy a zasklením. Byli proto prověřeni všichni pracovníci Louvru a později i zaměstnanci firem, které někdy pro obrazárnu pracovaly. Všechno bez výsledku. A to přesto, že pachatel po sobě zanechal otisk prstu. Detektiv Lépine se domníval, že zlodějem obrazu musel být někdo, kdo rozumí umění, proto byl časem vyšetřován dokonce i Pablo Picasso nebo Guillaume Apollinaire. Bezvýsledně. Lépinovo pátrání bedlivě sledoval tisk, který tak bezděky široké veřejnosti představil i Monu Lisu.

Vincenzo Peruggia v roce 1909. O dva roky později ukradl obraz Mony Lisy

Dlouhé měsíce se nedařilo s případem pohnout. Mona Lisa byla proto vypuštěna ze seznamu obrazů Louvru a na její místo byl zavěšen obraz od Camilla Corota. Až po více než dvou letech, v prosinci 1913, se Alfredu Gerimu, obchodníkovi s obrazy z Florencie ozval jakýsi Vincenzo Peruggia a nabídl mu ke koupi za nízkou cenu Leonardovu Monu Lisu. Geri si přizval na pomoc svého přítele, ředitele florentské galerie degli Uffizi a dali si s Peruggiou schůzku, aby jim obraz ukázal. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že ten prostý člověk jim skutečně nabízí Leonardovo dílo… Pak už jen stačilo informovat policii a ta Peruggiu zatkla.

„Příliš hloupý“ pachatel?

Noviny z 13. prosince 1913 s článkem o nalezení obrazu Mony Lisy

Z toho, co Peruggia později vypověděl, musel mít detektiv Lépine patrně dost smíšené pocity. Vincenzo Peruggia byl italský dělník, který se vystěhoval do Francie za lepším živobytím. Jeden čas v Louvru pomáhal při zasklívání obrazů, a přitom si říkal, jak je to nespravedlivé, že zatímco k němu jako k imigrantovi se Francouzi chovají opovržlivě, mistrovskými díly jeho krajanů se chlubí. A tak se rozhodl, že jeden z italských obrazů ukradne a dostane zpátky do Itálie. Původně měl zálusk na obraz Parnas od Andrea Mantegny, ale ten byl moc velký, a tak nakonec sebral nevelkou Monu Lisu.

Nedlouho po loupeži byl i Vincenzo Peruggia vyslýchán Lépinovými muži, zdál se ale příliš hloupý na to, aby obraz ukradl, takže mu ani nebyly sejmuty otisky prstů a policie se jím přestala zabývat… Muzeu Louvre se ale celý příběh bohatě vyplatil.  Jednak si vedení muzea uvědomilo, že musí nevyčíslitelné hodnoty, o které pečuje, pořádně zabezpečit, ale hlavně se začaly hrnout davy návštěvníků, kteří chtěli vidět ten úžasný ukradený obraz.

autoři: Veronika Kindlová , frv
Spustit audio

Související