Fašančáré, Bobkovníci a Podšabléré a Skakúni aneb fašanky na Slovácku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Masopustu se na moravském Slovácku říká fašank a na rozdíl od Čech nejsou jeho nejtypičtějším rysem průvody rozdováděných masek, ale mužské mečové tance. 

Ty se dodneška dochovaly v několika obcích v podhůří Bílých Karpat, v každé se tančí trochu jinak a podle toho se také říká mužům, kteří je provozují: na Strání jsou to Fašančáré, v Komni Skakúni, v Bystřici pod Lopeníkem Bobkovníci, jinde Podšabláré.

Písemné prameny o mužských mečových tancích jsou z konce 18. století a podle etnografů vznikly jako zvláštní mix obětních obřadů, dvorních turnajů a dovednostních soubojů strážců moravsko-uherské hranice. V obci Strání se dokonce tanec nazvaný "Pod šable" udržel natolik intenzivně, že dal za vznik mezinárodnímu fašankovému festivalu.

Po stopách divokých mužských mečových tanců se do Bánova, Bystřice pod Lopeníkem, do Komně a na Strání vypravila Maréta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...