Exředitel dotačního úřadu Severozápad Kušnierz byl odsouzen na 7,5 roku za přijímání úplatků

12. červenec 2012

Exředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz má jít na 7,5 roku do věznice s ostrahou. Poslal ho tam Ústecký krajský soud za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle soudu chtěl po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek. 255 tisíc korun pak podle rozsudku i fyzicky převzal. Soud mu uložil i peněžitý trest 750 tisíc korun a zákaz činnosti. Když pokutu nezaplatí, dostane rok vězení navíc.

Další tři obžalování, Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleny dostali pětileté nepodmíněné tresty a třísettisícové pokuty. Tři žadatelé o dotace dostali podmíněné tresty od jednoho roku do dvou let. Tresty, které soud udělil, jsou ještě o něco tvrdší, než požadoval státní zástupce. Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová to zdůvodnila závažností případu:

„Trestní právo se nezastavilo před branou Regionální rady, ani před postavením úředníka, jako byl Petr Kušnierz. Kdyby na celou věc neupozornil obžalovaný Mikeš, který nám pomohl usvědčit spoluobžalované, nemohli bychom se v jednací síni potkat. Domnívám se, že zadržením obžalovaných a jejich vzetím do vazby se tři projekty zastavily, ale nelze vyloučit, že mohly být i další projekty, protože z odposlechů jednoznačně vyplynuly minimálně další dva případy.“

Petr Kušnierz, který dnes k soudu nedorazil, od počátku tvrdil, že je nevinný. Že jeho tři známí pouze zneužili jeho osoby, a pokud někdo vyžadoval po zájemcích o evropské dotace úplatky, pak to byli tito známí, ne on. Klíčovým důkazem byly v tomto případě odposlechy telefonů.

Od minulého týdne je bývalý ředitel kvůli vyšetřování jiné dotační kauzy opět ve vazbě v Litoměřicích. Ve vazbě už strávil od loňského prvního zatčení přes 11 měsíců.

Rozsudek zatím není pravomocný, někteří odsouzení se na místě odvolali, ostatní si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Budou regionální programy zrušeny?

„Soud uplácení jednoznačně prokázal. Šlo o výbornou práci policie a státního zastupitelství. Doufám, že je to první vlaštovka toho, že se podvody a korupce u evropských fondů začnou postihovat. A ti, kteří v tom jedou, a bohužel jich není málo, začnou mít strach, že skončí podobně jako pan Kušnierz,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.


Petr Kušnierz (*1966)
1995 až 1999 pracoval na mostecké radnici jako vedoucí odboru investic a údržby. Z funkce byl odvolán.
2002 až 2008 byl zaměstnancem ministerstva školství, poté do června 2009 ministerstva zemědělství, kde za ministra Petra Gandaloviče (ODS) působil jako náměstek. Z funkce ho odvolal ministr Jakub Šebesta.
V prosinci 2009 se stal ředitelem ROP Severozápad.
V březnu 2011 byl obžalován z trestného činu přijímání úplatků. Odsouzen byl 12. července 2012 na 7,5 roku.

Čerpání dotací v regionu Severozápad bylo letos zastaveno. Transparency International má zato, že by se regionální programy měly sjednotit do jednoho.

„Myslíme si, že současný systém, kdy peníze rozdělují přímo krajští politici, je nefunkční. Je to vnitřní střet zájmů. Proto si myslím, že je potřeba regionální operační programy do budoucna zrušit a sjednotit je do jednoho, který bude pod naprosto větší veřejnou kontrolou. Který bude rozdělovat peníze pro regiony, ale nebudou do toho přímo vstupovat krajští politici. Současný systém vede k tomu, že tady máme kauzy v Ústí nad Labem, předtím v jižních Čechách nebo kauzu okolo Davida Ratha,“ uvádí Ondráčka a dodává:

„Bohužel i z jiných operačních programů máme informace o tom, že tam dochází také k ne úplně průhlednému rozdělování dotací. Je to problém, který se musí vyřešit komplexně.“

autoři: tme , teb , ces , pir , ak
Spustit audio