Eugenie Hauptmannová – zapomenutá malířka z České Lípy
Mluví se o ní jako o zapomenuté malířce. Její milostný obraz byl umístěn do tajemného Modlivého dolu, který navštěvoval císař Ferdinand V. Řeč je o českolipské malířce Eugenii Hauptmannové.
Narodila se v roce 1865 do rodiny obchodníka s železem a městského radního Emanuela Sommera. Výtvarného talentu 10leté žačky si všiml její učitel Jan Nepomuk Willomitzer. Rozvíjela ho pak u místního akademického malíře Eduarda Steffena.
Byl to právě on, který jí doporučil, aby odešla na vídeňskou akademii. Po jejím absolvování se zdokonalovala na malířských školách v Drážďanech, Mnichově a Paříži.
Nejprve pracovala jako restaurátorka v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. V roce 1894 se vrátila domů a provdala se za českolipského lékaře Eduarda Hauptmanna.
Po jeho brzké smrti odjela na stipendium do Mnichova. Hodně cestovala a tvořila. Známý je například její obraz Jarmark v Drážďanech.
Často malovala portréty mladých dívek, významných lidí, zátiší i akty. Je to patrné z fotografií jejích děl, které si nechávala dělat jako nabídkový katalog. Ve 30. letech je zakoupilo v dražbě českolipské muzeum.
V místním kostele sv. Kříže visí její obraz Sv. Alois. Vyzdobila zde také medailonky lavice. Další obraz se nalézá v kostele sv. Maří Magdaleny.
Eugenie Hauptmannová vystavovala v Praze, Mnichově, Drážďanech i Londýně. Zemřela v České Lípě v roce 1933.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.