Energetici chtějí posílit bezpečnost dodávek elektřiny v Česku. Nové vedení vysokého napětí mezi Ústeckým a Libereckým krajem má být hotové v listopadu

11. srpen 2022 12:22

Energetici chtějí posílit bezpečnost dodávek elektřiny v Česku. Z rozvodny Výškov v Ústeckém až po rozvodnu Babylon v Libereckém kraji proto nově povede zdvojené vedení. Stavbu mají dokončit už letos v listopadu.

Nově se změní rozměry elektrického vedení. „Využili jsme 74 metrový koridor, který se zdvojením zúžení na 69 metru, na druhou stranu to nové, dvojité vedení bude vyšší než stávající,“ vysvětluje Tomáš Petržílka ze společnosti ČEPS.

Co se nemění, je typ stožárů, které Ústecký a Liberecký kraj spojí. Nové zdvojené vedení měří přes 70 kilometrů a mezi rozvodnami Výškov a Babylon bude vztyčeno 208 stožárů vysokého napětí.

„Základní stožár má výšku 46 metrů a minimální výška nad terénem bude více než 12 metrů,“ pokračuje Tomáš Petržílka.

Se stavbou za 2 miliardy společnost začala loni v květnu a dokončená má být už letos v listopadu. „V příštím roce budeme vedení stejného typu stavět mezi rozvodnou Vítkov v Karlovarském kraji a rozvodnou Vernéřov v Ústeckém kraji,“ doplňuje Petržílka.

S obnovou elektrického vedení chce ČEPS pokračovat i v příštích letech. Do roku 2031 má investovat na 50 miliard korun.

 

 

Spustit audio