Dům bohatý za záporné ionty vás bude přirozeně regenerovat. Materiál hraje prim

8. srpen 2024

Klíčem ke zdravému bydlení jsou záporné ionty. Na principu jejich využívání fungují tzv. iontové domy. Pokud dodržíte základní pravidla, vaše obydlí získá ozdravné účinky, regeneruje buňky a působí proti mnohým civilizačním chorobám.

Trend zdravého životního stylu často zapomíná na velmi důležitou součást, která ovlivňuje zdraví víc, než by se na první pohled mohlo zdát – a to je bydlení. Dnes jsou velmi populární témata energeticky výhodných nebo chytrých domů. Ale málo se zabýváme zdravotní otázkou. Veškeré zásady přirozeného zdravého bydlení zahrnují iontové domy. Zdravé bydlení se totiž vyznačuje především vysokou hladinou záporných iontů v prostředí, které obýváme.

Proč právě záporné ionty

Bádání po prospěšných účincích iontů odstartovalo už v 90. letech, když němečtí vědci získali Nobelovu cenu za práci s názvem Funkce iontových kanálů v buňkách. Negativní ionty kyslíku (záporně nabité částice vzduchu) mají totiž na rozdíl od těch kladně nabitých přívětivý vliv na zdraví našich buněk, na délku i kvalitu jejich života a potažmo i na celý organismus.

Správně projektovaný iontový dům proto dělá z obydlí prostředí bohaté na záporné ionty, které se pak vážou na škodlivé mikroorganismy a rozkládají je. Díky tomu má takové obydlí ozdravné účinky a působí proti mnohým civilizačním chorobám.

Za zdraví prospěšnou koncentraci záporných iontů lze považovat minimálně 1000 iontů na cm³ vzduchu. V domech ve městě se koncentrace běžně pohybuje okolo 100 až 500 iontů na cm³, zatímco v čisté přírodě se údaje pohybují okolo 1000 až 2000 iontů na cm³.

Ukázka iontového domu

Stavba iontových domů

Kromě dostatku záporných iontů se zdravé bydlení vyznačuje například tím, že je postavené mimo geopatogenní zóny a eliminuje elektromagnetický smog. Dále použitím přírodních materiálů, vybavením bez formaldehydu a správným rozvržením elektrických rozvodů.

Iontovou rovnováhu v dnešních budovách narušují především kovové a plastové konstrukce, špatné elektrické rozvody, klimatizace, rekuperace, syntetické podlahy, omítky, malby, přílišná prašnost a nízká vlhkost vzduchu. Na množství záporných iontů dobře působí právě i vlhkost. Tu je ale potřeba dobře vybalancovat. Její přílišné množství může naopak působit mnohé zdravotní problémy především z důvodu možného výskytu plísní.

Dům bohatý za záporné ionty vás bude přirozeně regenerovat

Projekt by měl zohlednit hlavní zásady

Pro udržení vysoké hladiny záporných iontů v obydlí je proto důležité vybrat vhodný pozemek, pracovat při návrhu budovy s prouděním vzduchu a světelnými podmínkami v interiéru a správně uzemnit konstrukci domu.

Ještě důležitější je ale vyhnout se při stavbě syntetickým materiálům, které odčerpávají záporné ionty, jako jsou hojně využívaný polystyren nebo PVC. Použít naopak materiály, jejichž schopnost odolávat elektrickému poli je vyšší než 7 faradů na metr a pomáhají udržovat v ovzduší negativní ionty. Mezi ty patří například dřevo či sklo.

Poslechněte si odborníka v reportáži Hobby magazínu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.