Dolní Zálezly chtějí bezbariérový přístup na nádraží. To by se ale podle SŽDC muselo předělat celé

29. srpen 2019 13:41

Do 2. září budou dělníci opravovat nádražní lávku v Dolních Zálezlech na Ústecku. Pro cestu na nádraží ji využívají místní a chataři z horní části obce. Cesta na nádraží se jim tak prodloužila o několik set metrů.

Kvůli imobilním občanům a matkám s dětmi teď chce obec jednat se Správou železniční dopravní cesty o vybudování výtahu, který by přístup na nástupiště usnadnil. Problémem ale budou peníze.

„Jsem ráda, že se ta lávka opravuje, protože ta prkna nahoře už nebyla v pořádku a nerada bych se propadla dolů,“ vysvětluje Marie Blažková z Dolních Zálezel, podle které by byl pro přechod na nástupiště lepší výtah.

Podobný názor má i nezávislá starostka obce Magda Pejšová. Obec proto bude usilovat o vybudování výtahu.

Oprava nádražní lávky v Dolních Zálezlech

„Dostali jsme informaci, že nějaké prostředky pro to, vybudovat na naše nádraží bezbariérový přístup, jsou. Takže se určitě budeme snažit udělat pro to všechno, aby se to prosadilo,“ slibuje Pejšová.

Podle SŽDC by se ale kvůli výtahu musela předělat celá zastávka, která podle něj neodpovídá normám.

„K tomu, abychom dostáli všem normám, které bezbariérový přístup zajišťují, by bylo potřeba celou zastávku komplexně přebudovat – jak nástupiště, tak i kolejiště. V případě, že by bylo nutné upravit i trakční vedení, odhadujeme náklady na takovou investici přes 100 milionů korun,“ dodal Marek Iliaš ze SŽDC.

Matkám s dětmi, imobilním občanům a seniorům tak bude i po opravě lávky nádraží špatně přístupné.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související