Dobrovolníci pomáhají knihovně v Lounech, tu čekají opravy podlah

Knihy

Až osm set knih denně půjčují knihovnice lounské knihovny v těchto dnech. Knihovna se totiž na měsíc uzavře kvůli opravě podlah. Zapotřebí je proto přestěhovat tisíce svazků. Dobrovolníci tradičně pomáhají jak se stěhováním, tak s knihami, které si po desítkách půjčují na měsíc domů.

„Odnášejí čím dál více knih, aby knihovníkům usnadnili práci se stěhováním. Já sám jsem dnes vypůjčil 303 knih jen v beletrii,“ konstatuje knihovník lounské knihovny Pavel Jonák.

Kvůli opravě podlah je nutné vystěhovat několik oddělení s tisíci svazky knih. Knihovna nemá prostory, kam by průběžně knihy stěhovala. Požádala proto čtenáře a dobrovolníky, aby si knihy na jeden měsíc, tedy dobu, na kterou bude knihovna uzavřena, vypůjčili domů.

„Já si domů odnáším přes 40 knih, aby bylo méně stěhování. Domů jsem to donášela během asi tří týdnů, když jsme se dozvěděli, že bude knihovna zavřena. Dneska jich mám osm. Takže se to postupně tak navršovalo, až jich mám těch 43. A ještě přijdu pro těch sedm,“ vysvětluje Marie Hůlová, jedna ze čtenářek a dobrovolnic zároveň.

Když se knihovna v Lounech před třemi roky stěhovala ze dvou poboček do jedné, nové budovy, živý řetěz stovek dobrovolníků přestěhoval celkem 150 tisíc knih. Při opravě podlah nastoupili dobrovolníci znova, tentokrát na úklid a stěhování. Jsou jich desítky.

„Jelikož jsem žena, starší žena, těžko můžu stěhovat nábytek, ale pomůžu stěhovat knížky a můžu samozřejmě pomoct s úklidem. My jsme dostali takový formulář, kde jsou jméno, adresa, telefonní číslo a je tam vypsaný den, kdy máme čas a můžeme přijít. Čili knihovnice nás zavolají, kdy bude potřeba,“ říká Zdeňka Chovancová, která ve svém volném čase také chodí pomáhat.

Knihovna ušetří desetitisíce korun

Tradice dobrovolnictví je v Lounech a tamní knihovně skutečně dlouhodobá a svým způsobem i unikátní. Ředitelku knihovny Dagmar Kučerovou zájem dobrovolníků o pomoc při opravě těší.

„Dobrovolníci jsou neodmyslitelnou součástí naší knihovny. Budou v podstatě dělat všechno při demontáži, stěhování, ale také úklidu, podle toho, kdo co může. Takže většinou se hlásí do živého řetězu uvnitř knihovny a hlásí se k úklidovým pracím. Muži se hlásí ke stěhování nábytku. Takže každý, kdo nám chce pomoci, samozřejmě zase může,“ říká Dagmar Kučerová.

A proč vlastně lidé lounské knihovně pomáhají ve svém volném čase, to nejlépe vystihuje dobrovolnice Zdeňka Chovancová.

„Proč něco neudělat, když člověk může? Vždyť čas si člověk udělá podle svého uvážení. A kdykoliv, cokoliv knihovna potřebuje, jsme ochotni pomoct. Proč ne?“

Knihovna v Lounech je pro veřejnost uzavřena ode dneška, od 30. května. Její brány se otevřou opět 27. června. Díky dobrovolníkům teď knihovna ušetří desetitisíce korun, které by musela zaplatit za úklidové, montážní nebo stěhovací firmy. Peníze tak může využít na vzdělávací i zábavný program.