Dobrovolníci od nás i z ciziny pomáhají v mokřadech v Jablonném v Podještědí

25. srpen 2014

Ze zanedbaných mokřadů u zámku Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí na Liberecku nedávno vznikl krásný kout přírody, jako stvořený pro procházku. Teď tam uvidíte nejen turisty, ale také dobrovolníky, kteří odstraňují vodní plevel a dělají spoustu další užitečné práce.

Na mokřadech teď pracuje 14 mladých lidí, kteří se sem sjeli nejen z Evropy, ale i z Číny, Ruska nebo z Kolumbie.

Jde už o 11. Mezinárodní dobrovolnický kemp New Forrest, tedy v překladu Nový les. Dobrovolníci v rámci něj už také čistili první ještědský prales, který se, i díky nim, rozrostl na 35 hektarů.

Mokřady okolo Nového Falkenbergu spravují ochránci přírody ze spolku Čmelák, kteří je získali v dražbě od bývalého státního statku v roce 2005. Od té doby mokřady čistí a rekultivují. Veřejnosti je zpřístupnili až letos v červnu.

Na mokřadech je k vidění například ďáblík bahenní, letos poprvé v nich také letos rozkvetly vzácné kosatce sibiřské a žije zde také přísně chráněný skokan skřehotavý.

Mokřady mohou být vděčných cílem výletu – jejich prohlídku můžete spojit s prohlídkou jablonného v Podještědí nebo nedalekého zámku Lemberk.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...