Do úpravy okolí jezera Milada u Ústí nad Labem už státní podnik Diamo investovat nebude

6. červenec 2024

Do dalšího rozvoje okolí jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem už státní podnik Diamo investovat nebude. Řekla to Lenka Rychtaříková, mluvčí podniku, který území zatopeného hnědouhelného lomu spravuje. Chybí tam širší zázemí pro rekreanty i záchytné parkoviště. 

Stát chce pozemky částečně bezúplatně převést na obce a zčásti prodat. Termín majetkoprávního vypořádání pozemků je 31. prosinec 2025. Zásadnímu rozvoji oblasti kolem vodní plochy s rozlohou 250 hektarů brání také neodepsané zásoby uhlí.

Přípravu výstavby parkovišť blokuje podle Rychtaříkové aktuální stav územního plánu Ústí nad Labem. Podnik požádal v říjnu 2022 město o příslušnou změnu. Stanovisko zatím neobdržel.

Vedení Ústí nad Labem v městských novinách uvedlo, že Diamo mělo zajistit vedle výstavby záchytných parkovišť také dobudování inženýrských sítí, heliportu pro záchranáře, kompletní infrastrukturu a terénní cyklostezku kolem jezera.

Primátor Petr Nedvědický z hnutí ANO uvedl, že město zatím neví, kdo převezme plánované investiční akce, správu nad jezerem a jeho okolím a zda se podaří vyřešit otázku chráněného ložiskového území.

autor: Jiří Zeman | zdroj: ČTK
Spustit audio