Do Růžové zahrady na zámku v Děčíně se vrátily barokní sochy. Vyzdvihl je tam jeřáb

24. červen 2022 11:05

Růžovou zahradu zámku v Děčíně opět zdobí barokní pískovcové sochy. Na opravený kamenný pavilon na vrcholu zahrady, takzvaný gloriet, je musel vynést jeřáb.

Vedení děčínského zámku si od sochaře a restaurátora objednalo osm kopií soch, které jsou rozmístěné po zahradě. Originály si lidé mohou prohlédnout v sále na začátku zahrady.

„Kopie soch jsou vysekány z pískovce z lokality Pirny, ze kterého jsou i originály,“ konstatuje sochař Jarmil Plachý. Právě on a jeho team strávil při sochání kopií a restaurování zbylých soch z glorietu a balustrád dva roky. Práce to prý byla velmi náročná. „Ty sochy mají velmi jemné detaily v těch atributech i obličejích,“ vysvětluje Plachý.

Sochy v Růžové zahradě vychází z antické mytologie, ale ne úplně všechny se podařilo identifikovat. Jisté jsou tady ty tři na balustrádě – to je Pallas Athena, Chronos a Hefaistos. Ostatní jsou Venuše s Amorkem, další je Afrodita a ty další jsou s otazníkem,“ vysvětluje sochař.

Už v polovině týdne tu sochy, které zrestauroval, vynesl na barokní gloriet velký jeřáb, na své místo se vrátily i sochy na balustrádě.

Osm originálů teď bude zdobit vnitřek už zmíněného sálu u vstupu do zahrady. „Dokonce se umístila i socha, která tu v nejbližší oblasti nikdy nebyla, a to je Aurora,“ doplňuje ředitelka zámku Miroslava Poskočilová a pokračuje: „V plánu je obnovit i celou Růžovou zahradu do původní thunovské podoby – to znamená bezbariérová Růžová zahrada s více vodními prvky a s více růžemi.“

Do Růžové zahrady na zámku v Děčíně se vrátily barokní sochy

Vedení zámku už si podalo na přestavbu Růžové zahrady žádost o dotaci do programu obnovy kulturních památek. Můžu říct, že to bude určitě v řádu desítek milionů korun,“ dodává ředitelka.

Podle ní by mělo být jasné, zda zámek dotaci na přestavbu zahrady dostane do konce roku. Architektonický návrh na její podobu čerpal hlavně z historických informací a nákresů, které jsou k dispozici v archivech.

Spustit audio

Související