Do Roudnice nad Labem na Litoměřicku se sjely tisíce milovníků letadel

Spojeneckou invazi do Normandie připomíná například Mustang s černobílými rozlišovacími pruhy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spojeneckou invazi do Normandie připomíná například Mustang s černobílými rozlišovacími pruhy

Letošní 15. ročník Memorial Air Show připomíná 75 let od vylodění v Normandii, na němž se podíleli i českoslovenští piloti.

Tisíce diváků můžou tento víkend v Roudnici nad Labem vidět ve vzduchu i na zemi unikátní historická i moderní letadla.

Leteckou přehlídku zahájil v sobotu odpoledne seskok parašutisty s českou vlajkou za zvuku hymny. Pak už se začaly představovat jednotlivé stroje.

Samotnou invazi do Normandie připomínaly stíhačky typu Mustang a Spitfire. „Křídla měly odspodu i svrchu natřené pruhy černé a bílé barvy, aby byly dobře rozeznatelné jako spojenecké letouny pozemními protiletadlovými obsluhami i ostatními spojeneckými letouny,“ popisuje jeden z pořadatelů Tomáš Mandys. Pozůstatky těchto pruhů měl jeden ze strojů na přehlídce ještě patrné.

„Tyto stíhačky létaly jako ochrana bombardovacích svazů, kdy měly za úkol chránit bombardéry proti útokům Luftwaffe,“ vysvětluje funkci stíhaček Mustang za Druhé světové války.

K vidění byly ale i současné stroje. Například armádní vrtulník vybavený jako záchranářský. „Je připravený k vyzvedávání zraněných při nehodách nebo lidí s nějakým závažným zdravotním problémem,“ říká Mandys. Své kousky vrtulník předvedl samozřejmě i divákům.

Nedělní letecký program začíná ve 14 hodin. Jeho součástí bude akrobacie, a pokud to počasí dovolí, také seskok parašutisty z křídla větroně.

Spustit audio
autoři: Gabriela Hauptvogelová, Redakce ČRo Sever

Související