Dnes je Bílá sobota. Věřící si připomínají uložení Ježíše Krista do hrobu

3. duben 2021
Informace ze severu Čech

Přes den se obvykle nekonají mše ani další svátosti a zvony se vrací ze své symbolické pouti z Říma.

Věřící se až do večera v klidném rozjímání postí a vše směřuje k noci, kdy Kristus vstal z mrtvých. Tuto událost připomíná speciální bohoslužba Velikonoční vigilie, během které se v kostelech znovu rozezní zvony a varhany. Samotná vigilie začíná až po setmění.

„V kostele už má být tma, která je důležitou součástí té symboliky, respektive kontrast mezi tmou a světlem. Věřící totiž vstupují do neosvětleného kostela a postupně, jak obřad probíhá, se rozsvěcuje. Například od velikonoční svíce se rozsvěcují malé svíčky, které věřící drží v rukou,“ vysvětluje mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Podle lidových tradic se dnes taky pečou sladké mazance a beránci, uklízí se domy a chystá se velikonoční výzdoba.

autoři: Daniela Tollingerová , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.