Devětsil lékařský pomáhá třeba při tišení dráždivého kašle nebo astmatu. Umí toho ale mnohem víc

15. květen 2025

Devětsil lékařský roste především v blízkosti vodních toků v podhorských a horských oblastech. Je to trvalka se silnou červenou lodyhou pokrytou šupinami. Také květy jsou červené nebo narůžovělé.

Dlouhé řapíkaté listy se srdčitou čepelí mohou mít rozpětí až úctyhodných 50 centimetrů. Z byliny lze využít listy, květy, lodyhu a zejména pak kořen, respektive oddenek.

Obsahuje hořčiny, sliz, třísloviny, silice, inulin,  sloučeniny síry i minerální soli. Kromě velkého květenství a listů upoutá rostlina nezvyklým aroma, které může být pro někoho nepříjemné.

Devětsil pomáhá při tišení dráždivého kašle, účinný je i při astmatu, ulevuje při horečce, působí mírně močopudně. Uvolňuje křeče jak průdušek, tak žaludku nebo žlučníkové.

Zevně lze nálev použít na špatně se hojící rány a křečové žíly, co se týká vnitřního užití, je lepší, když se devětsil užívá před jídlem či v průběhu jídla.

Čerstvé listy poslouží jako hojivé obklady na revmatické klouby, výrony nebo při odřeninách na nohou. Umyté čerstvé listy stačí rozmělnit a přiložit na nemocné místo.

Vadí-li vám jeho vůně, zkuste ho v bylinných směsích a odvar dochuťte medem.

autor: Eva Bucharová | zdroje: ceskatelevize.cz , bylik.cz
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat