Dejte šanci zeleným fazolkám. Jsou vitamínovou bombou, navíc dokážou zatočit se špatnou náladou

24. červenec 2019

Mexičtí Indiáni jedí zelené fazolky už tisíce let. Vědí, že tak prospějí svému zdraví a dokonce si vylepší náladu. Rád je měl i Kryštof Kolumbus.

Jsou doslova nadupané vitamíny a minerály. Především je to zásluha vitaminu K, že zelená fazolka přispívá ke zdraví kostí a podporuje hojení ran. Prospívá také kloubům, protože se díky němu dobře vstřebává vápník. Vysoký obsah vitamínu C se zase hodí hlavně ve chvíli, kdy je tělo oslabené a hrozí mu časté nákazy.

Zelené fazolky jsou bohatým zdrojem manganu, a ten se hodí třeba ke zlepšení špatné nálady. Pomáhá také lépe vstřebávat vitamín B a E nebo hořčík.

Grilovaný kozí sýr se zelenými fazolkami

Díky velkému množství vlákniny ve fazolkách bude vaše tělo lépe trávit a udržíte si rovnováhu střevní flóry.

Nejlepší je zpracovat zelené fazolové lusky co nejdříve po utržení nebo zakoupení, protože nevydrží moc dlouho. Aby si zachovaly svěží zelenou barvu, spařte je před úpravou osolenou vodou a pak je prudce zchlaďte ledovou vodou.

Pokud se je rozhodnete nakládat nakyselo, nepoužívejte ocet, ale citrónovou šťávu. Když navíc zkombinujete zelené fazolky s celozrnnými obilovinami, získáte pokrm, který nahradí maso.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.