O pořadu Dějiny sebevědomí aneb Neznámí diplomaté bez pasu

Dokumentární cyklus, ve kterém představujeme Čechy a Slováky, kteří se v posledních 70 letech vystěhovali z vlasti, kde jejich životní osudy a poslání ohrozily totalitní režimy. Ocitli se v různých místech světa a v různých existenčních podmínkách. Jedno však mají společné - dokázali se prosadit.

Dějiny česko-slovenského sebevědomí (zajímá nás prostor dnes samostatných republik - Česka a Slovenska) jsou, podle názoru autorů, utvářeny především osobnostmi, které ke svému profesionálnímu úspěchu politiku ani její představitele vůbec nepotřebovali nebo na pomyslnou metu vítězů dosáhli dokonce proti její vůli - "diplomaty bez pasů". Možná vás překvapí, kolik jich bylo nebo i to, jak málo o většině těch minulých víme, ačkoli každý z nich by patřil na evropskou Walhallu, kdyby taková existovala.

Vydejme se na pouť vlastními dějinami. Průvodci nám budou ti, kteří počínaje sv. Vojtěchem měnili "slovy" svět, putovali za poznáním i dobrodružstvím, ctí i slávou, vynikli v evropském i světovém umění, opakovaně stoupali na stupně vítězů, dokázali povýšit vlastní řemeslo na prosperující podnikání i za těmi, kteří se stali slavnější než jejich tvůrci. V každém z nich byly geny českého či slovenského evropského prostoru a ke svému úspěchu potřebovali vesměs málo: kromě potřebného nadání jen své vlastní odhodlání a víru k úspěchu.

Vysíláme v rámci Studia Noc vždy v sobotu v 19:30 hodin.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
Sever

Další pořady

 • Stretnutie

  Stretnutie je vysielanie Českého rozhlasu pre slovenských spoluobčanov, ale aj pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o Slovensko a radi počúvajú slovenčinu.

 • Pochoutkový rok

  Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V rámci pořadu vyhlašujeme soutěž Pochoutkový rok o váš nejlepší recept. Vítěz získá vybavení do kuchyně za 100 000 Kč.

 • Slavné dvojice

  Rozhovory Alex Mynářové s osobnostmi, které pojí rodinné, přátelské nebo pracovní vazby.

 • Hobby magazín

  Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.