Děčín pravděpodobně čeká soudní boj o teplo. Může ohrozit na 11 tisíc domácností

8. červenec 2019 11:48
Informace ze severu Čech

Spor mezi děčínskou teplárenskou společností Termo a Stavebním bytovým družstvem Děčín patrně rozhodne soud.

Teplárna obviňuje jednoho z největších majitelů a správců bytů ve městě z nedodržení podmínek, za kterých jim byla poskytnuta sleva, a také z odpojování desítek bytových domů od této společnosti.

Děčín patří mezi města s nejdražším teplem

Termo podepsalo se svými klienty v roce 2015 memorandum, že sníží ceny tepla o 9,3 %, pokud se zaváží k odběru tepla na 5 let. Teď viní Stavební bytové družstvo Děčín z toho, že se kvůli jejich aktivitě desítky bytových domů během tohoto období odpojily.

Podle Terma totiž správci domů aktivně podporují výstavbu soukromých kotelen v jednotlivých domech. Za porušení memoranda z roku 2015 tak Termo požaduje 3,5 milionů korun jako náhradu škody, která vznikla teplárně odpojením 25 domů během 2 let.

Stavební bytové družstvo argumentuje tím, že fakticky se od Teplárny žádný z 25 bytových domů neodpojil, pouze vypověděl smlouvy o dodávkách tepla a teplé vody. Zařízení je stále funkční a domy se tak mohou kdykoliv znovu připojit, a to pokud by byla cena Terma pro obyvatele domů výhodnější.

Družstvo se brání i tím, že ceny tepla z teplárny jsou o desítky procent vyšší, než za kolik si dokáží teplo vyrobit ve vlastních kotelnách. Přiznává přitom, že vlastní podíly ve společnostech, které realizují výstavbu domácích kotelen, brání se ale nařčení, že na obyvatele domů, které mají ve správě, dělají nátlak.

Město teplárnu podporuje. Teplo z ní je podle něj ekologičtější

Děčín má dlouhá léta pověst města s nejdražším teplem, a to nejen v Ústeckém kraji. Přesto město teplárenskou společnost podporuje.

Hlavní důvod vidí především v ekologii – kvůli své poloze v sevřeném kaňonu Labe má totiž město obrovské potíže s polétavým prachem a škodlivinami v ovzduší, a teplárna jako jediná v zemi dokáže teplo vyrábět z energie teplé vody v podzemí pomocí tepelných čerpadel. Další její zdroje využívají také zemní plyn.

Navíc je město minoritním akcionářem a patří mezi největší odběratele. Teď má obavy z toho, že pokud bude klientů společnosti ubývat, ceny neúměrně vzrostou. Pro zbytek odběratelů by se pak mohly stát nepřijatelnými. To by mohlo vést k vyššímu počtu lokálních topenišť a zhoršení kvality ovzduší ve městě.

autor: Iva Zítková
Spustit audio

Související