Děčín čeká na kulminaci, řidiči mohou přes Labe po mostě

5. červen 2013

Děčín se připravuje na kulminaci hladiny Labe. Celý den by měl zůstat otevřený nový silniční most. Neprůjezdné je však centrum města.

Hladina Labe v Děčíně by podle aktuálních informací měla kulminovat ve čtvrtek nad ránem. V noci na středu stoupla o metr. Kvůli tomu na mnoha místech ve městě nefunguje elektřina a musel se rozšířit okruh, odkud bylo nutné evakuovat obyvatele.

"Řekli, ať se vystěhujem, tak jsme se vystěhovali," popisuje evakuaci Lukáš Sobotka. Ve středu se na svůj dům díval na druhý břeh přes rozvodněné Labe. Obavy však neměl, na rozvodněné Labe je podle svých slov už zvyklý. Celkem muselo v Děčíně opustit domovy asi 1 500 lidí.

I ti, kteří mohli zůstat doma, musejí počítat s komplikacemi. Někteří se nedostali do práce, děti nechodí do škol. "Spousta maminek si vzala volno nebo nemůže do práce," konstatovala děčínská obyvatelka Iveta Gaňová. Komplikovaná je doprava po Děčíně. Zatopená je cesta ze starého města směrem do centra, naopak otevřený zůstává Nový most, Tyršův most je už od pondělí uzavřený. Zásobování však ještě ráno normálně fungovalo a v prodejnách bylo i čerstvé pečivo.

Voda také v Děčíně utrhla dva prázdné plynové zásobníky z areálu soukromé firmě sídlící v průmyslové zóně. Dvanáctitunové nádrže na technický plyn byly dobře upevněné, přesto je proud strhl a po Labi se dostaly až do Německa. Hasiči informovali kolegy a příslušné orgány v Německu. Tamní policie nakonec dokázala tanky zachytit, takže už nepředstavují žádnou hrozbu.

autoři: leš , ČRo
Spustit audio