Cypřiš umí léčit – třeba křečové žíly nebo bolavé svaly

21. leden 2021

Cypřiš má domov se Středomoří. A je to velikán ve všech smyslech toho slova. Dorůstá výšky přes 30 metrů a dožívá se i 500 let.

Řecká báje vypráví o tom, že syn boha Apollóna byl proměněn v cypřišový strom. Dávní lidoví léčitelé doporučovali odvar cypřiše s vínem při problémech s močovými cestami, při nadýmání a při úplavici.

Dnes používáme hlavně cypřišový olej, získaný z větviček, stonků a jehlic. Olej pomáhá mastné, problematické pleti, podporuje růst vlasů. Přidává se do šamponů a kondicionérů, také do mastí na hemoroidy a křečové žíly a bolavé svaly.

Aromaterapeuté ho pro jeho pryskyřicově trpké a teplé aroma rádi doporučují na podporu dobrého fungování dýchacích cest.

Cypřiš není vhodný pro lidi s vysokým krevním tlakem, vyšší krevní srážlivostí ani pro těhotné.

My si dnes připravíme léčivý cypřišový olej na bolavé svaly. Jak na to? Do dvou čajových lžiček slunečnicového oleje vkápněte pár kapek éterického cypřišového oleje a zamíchejte. Namočte konečky prstů do připraveného oleje a vmasírujte do bolavého svalu. Můžete do během dne ještě jednou zopakovat.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová