Cukr je běžnou součástí každé domácnosti a nemusíte ho používat jenom jako sladidlo

Věděli jste, že cukrem vyčistíte mlýnek na kávu nebo koření? Stačí do něj nasypat hrst hrubého cukru a mlít. Zbavíte ho tak všech pachů i mastnoty.

Mletý cukr můžete použít jako jemný čistič na velmi špinavé ruce. Smíchejte ho s trochou olivového oleje a vytvoříte čisticí pastu, která ruce nejen zbaví nečistot, ale také krásně zjemní.

Cukr dělá dobře i květinám. Přidejte do litru vody tři lžičky cukru a dvě lžičky octa. Květiny vydrží déle čerstvé a díky octu se nebude voda tak rychle kazit.

A mletý cukr také vyčistí skvrny od trávy. Potřebovat budete kašičku z cukru a vody, kterou nanesete přímo na skvrnu a necháte nejméně dvě hodiny působit. Potom stačí tričko nebo kalhoty běžným způsobem vyprat a skvrny budou pryč.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.