Co všechno vyráběli horalé z Jizerek, aby se uživili? To se dozvíte v Pasekách nad Jizerou

22. červen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Navlékání korálků

Život na horách nebyl nikdy jednoduchý a tak, aby se horalé uživili, museli často ke své hlavní práci přibrat něco navíc a něco podomácku vyrábět. Pletli proutěné košíky, vyráběli skleněné korále, vysocké bačky nebo třeba nakládali zelí. Co dělali, se lišilo podle oblastí.

„Horní Pojizeří, ty takzvaně české Krkonoše, byly zemědělskou oblastí, zatím co Jablonecko, Liberecko nebo i oblast východních Krkonoš byly oblasti industrializované,“ vysvětluje vysocký etnolog Daniel Dědovský.

V zemědělských oblastech tak lidé svůj život řídili podle zemědělského cyklu roku. Přivýdělku, třeba od sklářských továren, se proto mohli věnovat až v zimě.

„Zejména jablonecká sklářská industrie dodávala v rámci faktorského systému korále, perle a další polotovary do domácností a za dlouhých zimních večerů zhotovovali lidé z těchto polotovarů hotové výrobky,“ říká Dědovský.

Vysocké bačky

Zvláště na Vysocku bylo rozšířeno bačkorářství, což byla výroba obuvi, nikoliv ale na doma, ale do zimy.

Jak si horalé přivydělávali na živobytí si můžete prohlédnout na výstavě Vyrobeno podomácku v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou až do dubna 2017.

Skleněné perle
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.