Cimrman pomáhal. Na kontě sbírky je po sobotních oslavách na Tanvaldsku přes 330 tisíc korun

1. říjen 2016

Na Tanvaldsku se v sobotu slavilo zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana. Herci ze souboru se celý den střídali u telefonu ve speciálním call centru v Příchovicích, které spolu s pražským call centrem vybíralo finanční pomoc pro lidi s poškozením míchy, se speciálními potřebami a pro zrakově postižené. Na kontě sbírky trvající od začátku září je nyní přes 330 tisíc korun.

Od devíti hodin ráno se u telefonu střídali herci Petr Reidinger, Michal Weigel, Jan Hraběta, Zdeněk Svěrák nebo Petr Brukner. Odpoledne ke sluchátku pak zasedli například Genadij Rumlena, Joska Čepelka nebo Vojta a Václav Kotek.

Až do 19 hodin fungovala současně call centra v Příchovicích a Praze. Přispěvatelé se mohli dovolat například také moderátorům Českého rozhlasu nebo rovnou generálnímu řediteli Renému Zavoralovi.

Pomoct sbírce bylo možné přislíbením daru nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS CIMRMAN na číslo 87777. Zpráva vyjde na 37 korun. Dárcovské sms a příspěvky na účet sbírky je ale možné posílat i po akci na Tanvaldsku.

Sbírka Cimrman pomáhá začala už na začátku září. Výtěžek z ní si rozdělí tři neziskové organizace – Centrum Paraple, Nadační fond Slunce pro všechny a Nadační fond Českého rozhlasu.

Centrum Paraple pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich rodinám překonat těžkou životní situaci a najít cestu dál. Dlouholetým patronem Centra je Zdeněk Svěrák.

Čtěte také

Nadační fond Slunce pro všechny se zaměřuje především na podporu dětí a dospělých se speciálními potřebami. Hlavním projektem Nadačního fondu Českého rozhlasu je Světluška, která pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením.

Petr Brukner v dobročinném call centru

Čtěte také

Podle koordinátorky sbírky Lindy Vaňkové z Nadačního fondu Českého rozhlasu má každý příspěvek smysl.

„Centrum Paraple využije prostředky na obnovu a vybavení klubovny pro klienty, na obnovu rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Nadační fond Slunce bude podporovat například kavárnu, kde se lidé se speciálními potřebami učí vyrábět a následně prodávat sladké výrobky,“ popsala.

„Nadační fond Českého rozhlasu podpoří těžce zrakově postižené a nevidomé nákupem kompenzačních pomůcek a příspěvky na pedagogickou asistenci pro děti, aby mohly chodit se svými kamarády do škol, na vodící psy a podobně,“ dodala.

Michal Weigel
autoři: kro , dp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.