Chráněné bydlení samoživitelům nebo peníze na školní obědy. I to poskytuje nadace Women for Women

7. červen 2018

„Vím jaké to je, být najednou s dětmi sama. Vím, co znamená onemocnět a nemít příjem,“ přiznala patronka nově otevřené mostecké pobočky nadace Women for Women Vlaďka Erbová.

„Já mám naštěstí rodinu, která vždycky stála při mně. Ale umím si představit, jak těžké musí být na všechno sama,“ dodala mostecká rodačka, která se do Mostu stále vrací a pokládá ho za svůj domov. „Narodila se mi tu dcera, žije tu maminka. Přijmout patronství právě tady je srdeční záležitost.“

Nadace manželů Tykačových se sice jmenuje „Ženy pro ženy“, ale pomáhá i mužům. „Pomáháme rodičům, kteří se starají o své děti sami. Nemají kde bydlet, vyčerpali už všechny možnosti, které nabízí sociální systém,“ vysvětluje Ivana Tykač podmínky, které musí klienti nadace splnit. „Čestné slovo nestačí. Naši klienti musí doložit, že už zkusili všechno, vyplňují podrobný dotazník.“

Nadace Women for Women doteď působila jenom v Praze. „Velká část dotazů do naší poradny přicházela právě z Ústeckého kraje,“ říká Ivana Tykač. „My zatím máme chráněné byty jen v Praze, takže možnost účinně pomáhat tady byla trochu složitá. V Mostě ale působí náš hlavní finanční partner, který pro nás připravil tyto prostory. Zdejší soud se navíc snaží aplikovat metody, které urychlují rozvody a maximálně zohledňují potřeby dětí. To všechno nás přimělo otevřít první mimopražskou pobočku v Mostě.“

Na nadaci se s prosbou o pomoc ročně obrátí asi tři stovky lidí. Chráněných bytů v Praze má k dispozici 40, dalších zhruba 60 lidí bydlí ve svém nebo v nájmu a od nadace dostává finanční podporu. Další pak dosáhnou na jinou formu pomoci.

Mostecký primátor Jan Paparega otevření nadační pobočky přivítal, ale zároveň jí popřál, aby měla co nejméně klientů. To by totiž znamenalo, že se v jeho městě žije dobře a bez neřešitelných problémů.

Spustit audio

Související