Chomutov se domluvil se sprejery na výmalbě opraveného podchodu. Jako prevenci před dalším posprejováním

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Křapka před opraveným podchodem

Chomutově nechal opravit osvětlení v podchodu pod silnicí I/13, který vede od základní školy na Kadaňské do centra města. Letos by v něm měly ještě přibýt kamery městské policie.

Aby místo nelákalo sprejery, oslovila radnice výtvarníky, kteří jeho stěny sami umělecky posprejují. V minulosti tak už výtvarník Jan Křapka vymaloval například boční zeď u základní školy Heyrovského.

Podchod u Kadaňské chce ozvláštnit geometrickými tvary.

Opravený podchod v Chomutově

„Celou tu plochu rozdělíme na segmenty, které budou geometrické. Každý ten segment bude vyplněný nějakým dekorem, který bude mít nějaký přírodní základ – třeba kresba kůry, nebo klidně motýlí křídlo. Tady to teprve vzniká,“ popisuje budoucí dílo výtvarník Jan Křapka.

Proč město sprejery oslovilo, říká náměstek chomutovského primátora David Dinda z hnutí Nový Sever: „Není to politické zadání, je to spíš kreativita úředníků. Jde o autora, který pro nás něco dělal. Celá ta myšlenka je založená na tom, že – pokud je ta plocha dobře vysprejovaná, tak se ta komunita údajně respektuje a nepouštějí se do dalšího sprejování.“

Pokud se výmalba v podchodu na Kadaňské osvědčí, chce město stejně postupovat i u dalších dvou zrekonstruovaných podchodů pod silnicí I/13.

Spustit audio
autor: Jan Beneš

Související