Chabařovice na Ústecku představily studii, která zlepší místní dopravu, na řadu přišel i obchvat

3. říjen 2013

Nový kruhový objezd, zpomalovací ostrůvky nebo zúžení průtahu městem. To jsou některá z opatření, které by měly zklidnit dopravu v Chabařovicích u Ústí nad Labem. Novou dopravní studii včera představilo vedení města občanům.

„Měla by hlavně pomoci zklidnit dopravu - snížením nehodových úseků, křižovatky, a hlavně zvýšení bezpečnosti pěšího provozu. Přechody jsou široké třináct čtrnáct metrů, chybí bezpečnostní prvky pro nevidomé, slabozraké a vozíčkáře,“ vysvětlil hlavní význam dopravní studie pro Chabařovice Jiří Koudelka, který na ni pracoval.

Vedle bezpečnostních prvků je cílem hlavní průtah městem zúžit a snížit rychlost aut. Řidiči totiž povolenou padesátku v obci často nedodržují.

„Uvedení studie do praxe zpomalí osobní dopravu, pro nákladní je lepší, když bude obchvat,“ říká Karol Kočárek z ústecké dopravní policie.

Opět tak dochází na velmi diskutovaný obchvat Chabařovic, který plánuje postavit Ústecký kraj. Ten by mohl na stavbu použít evropské peníze.

Živnostníci s centra Chabařovic jsou ale proti obchvatu. Jaroslava Jelínková z Teplické ulice by ho naopak uvítala: „Aby nevyjížděla auta z Viamontu a betonárky do Nádražní ulice a byl udělaný obchvat.“

Nabízí se tedy řešení v podobě kompromisu. Kraj už avizoval, že celý obchvat rozdělí do několika etap.

Jedna z nich, která se plánuje hlavně kvůli omezení nákladních aut kolem Teplické ulice, by pomohla obyvatelům tamních domů a zároveň by mohli dál fungovat i živnostníci v centru Chabařovic, kde by se uplatnila představená studie na zklidnění dopravy. Všechno je ale ještě otázkou jednání.

„S krajem bychom mohli jednat o realizaci navržených prvků, protože velká část jich vede přes průtah městem a to je silnice, která patří kraji,“ uzavírá starosta Chabařovic Josef Kusebauch z SNK ED.

Zhruba do poloviny listopadu se musí kraj rozhodnout, jestli o dotaci na novou silnici požádá.

autor: bach
Spustit audio