ČEZ plánuje v Ústeckém kraji sluneční elektrárny, ne všude ale záměr vítají

11. červenec 2023 11:13

Téměř šedesát obnovitelných zdrojů elektřiny chce postavit Skupina ČEZ v Ústeckém kraji.  Většinou se jedná o sluneční elektrárny. Jedna velká má stát třeba u Podbořan v lokalitě Kozinec. To se Podbořanům nelíbí.

Jenže pozemky nepatří samotným Podbořanům, jde o katastrálním území města Vroutek. Vedení Podbořan se proto snaží solární elektrárně zabránit.

„My si opravdu myslíme, že velké fotovoltaické parky nepatří na pole,” řekl za zastupitele Podbořan starosta Radek Reindl z uskupení Společně pro Podbořany. „Přijali jsme usnesení, ve kterém vyzýváme zastupitele města Vroutek, aby pronájem pozemků na Kozinci pro obrovskou fotovoltaiku znovu zvážili a upustili od něj,“ řekl starosta.

Zastupitelé Vroutku ale nabídku ČEZ přijali. A s energetickou firmou projednávají podmínky smlouvy, jak potvrdil nezávislý starosta Vroutku Jaromír Kubelka. Je to v podstatě rozšíření průmyslové zóny, tak do toho půjdeme,” sdělil.

O jaký pozemek jde, uvedl manažer ze skupiny ČEZ Jindřich Zlámal. „Tam je to ostatní plocha, není ani zemědělská, je to totiž bývalý vojenský proctor,” popsal lokalitu Kozinec. Jde o někdejší tankodrom. „Jednáme s městem Vroutek o uzavření plánovací smlouvy a nájemní smlouvy,” potvrdil slova starosty Vroutku o souhlasu se sluneční elektrárnou Zlámal.

Solární panely by mezi Vroutkem a Podbořany měly podle nájemní smlouvy zůstat až čtyřicet let.

Duchcov

Podobný záměr postavit fotovoltaickou elektrárnu představili zástupci společnosti ČEZ v Duchcově. Tam jí rekultivované pozemky po těžbě uhlí patří, ale je potřeba změnit územní plán.

„Bez změny územního plánu nejsme schopni to postavit," řekl za ČEZ Jindřich Zlámal. Dodal, že město je pro ně v tomto případě partnerem. To potvrdil i starosta Duchcova Zbyněk Šimbera z ČSSD. „V podstatě když bychom s tím souhlasili a dělala by se změna územního plánu, tak oni za to něco městu dají."

Společnost ČEZ městu a jeho obyvatelům slibuje za vstřícnost a spolupráci třeba finanční podporu různých společenských a sportovních aktivit.

 

Spustit audio

Související