Cestou čaje se mohli vydat v pátek návštěvníci ústecké knihovny

5. září 2016

Čajový obřad s ochutnávkou čaje a výklad o tomto velice starém a oblíbeném nápoji si pro své návštěvníky připravila Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem. V pátek 2. září se v ní totiž konal workshop s názvem Cesta čaje.

„Návštěvníci se mohli dozvědět, jaký je rozdíl mezi čajem a odvarem, mohli se dozvědět něco málo o historii čaje, nebo se dozvědět o tom, jak se zpracovává čaj a ochutnat při čajovém obřadu hned dva různé čaje,“ prozrazuje dlouholetá čajovnice Jolana Vaverková, která v knihovně přednášku vedla.

Překvapil ji i zájem o tento seminář „Čekala jsem, že v pátek, když je teplo, že lidi se spíše půjdou koupat, ale byla jsem opravdu překvapená, kolik lidí přišlo,“ podivuje se čajovnice a zároveň dodává, že přednáška v čajovně má i zvláštní kouzlo. „Myslím si, že kniha k čaji patří a čaj patří ke knize, protože přece jenom vše to je o odpočinku.“

Akci si pochvalovali také návštěvníci: „Bylo to nádherné, krásně nás to zrelaxovalo, krásná tečka za odpolednem.“ „Bylo to super a je super, že se lidi spolu sejdou, aby se dozvěděli něco o čaji.“

autor: Martin Dušek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.