Čeští policisté v Petrovicích nacvičují případné znovuzavedení kontrol na hranicích

30. listopad 2016

Čeští policisté druhým dnem cvičí na hranicích s Německem. Připravují se na případné znovuzavedení kontrol na státních hranicích. Příslušníci cizinecké policie také namátkově kontrolují auta a jejich posádky, které míří do České republiky. Dohromady střeží zhruba 800 kilometrů hranice, v Petrovicích na Ústecku teď navíc cvičně postavili i registrační centrum pro uprchlíky.

V Petrovicích na Ústecku vyrostly tři červené stany jako provizorní registrační centrum. Skupinka uprchlíků, kterou policistům sehráli studenti, se přiblížila k registračnímu centru. Policistka jim v anglickém jazyce vysvětluje, co se s nimi bude dít.

„Tenhle stan je osobní shromaždiště. Pak je osobní prohlídka, kde by měli být zvlášť kontolováni muži a ženy, pak se zkontrolují doklady, udělá se daktyloskopická karta, osoba se vyfotí a následně se udělá lustrace té osoby,“ vysvětluje co se v jednotlivých stanech děje velitel celé akce major Petr Gilard a pokračuje: „Zkoušíme si to tu poprvé. Jak se objeví někde víc než 1000 migrantů, tak je důvod postavit to registrační místo.“

Součástí cvičného dne je i zadržení skupiny běženců ve volném prostoru

Čeští policisté v Petrovicích nacvičují případné znovuzavedení kontrol na státních hranicích

„Bude detekován výskyt běženců na zelené hranici, následně budou běženci za letecké podpory zadrženi, detekováni a převezeni tady na registrační místo. Máme za úkol prověřit systém registračního místa, figurantů je 50 a policistů je asi 30,“ doplňuje plukovník Pavel Češka z cizinecké policie.

Cvičení je dvoudenní a koná se dohromady v pěti krajích. Nasazeno je na něm dohromady kolem 300 policistů. Cvičení souvisí s novelou zákona o ochraně státních hranic a novelou předpisů evropského společenství. Registrační místo pak mohou policisté podle potřeby postavit na kterémkoliv hraničním přechodu.

autor: dap
Spustit audio