Český odpad v Labi obtěžuje sousedy v Sasku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plastové lahve

Břehy Labe i samotnou řeku znečišťují nové odpady. Mnohé z nich velká voda zanáší až na území Německa. Na nepořádek si proto stále více stěžují obce v saském pohraničí. Chtějí, aby Česká republika řešení daného problému věnovala větší pozornost.

Převažují zejména PET láhve s etiketami českých minerálních vod nebo značek piva. Haldy plastů často zaplňují labské břehy i v Děčíně a blízkém okolí. Pokud se ještě odpady povalují na březích, snaží se správce toku o odvezení nepořádku, aby ho do řeky nesmetla velká voda. Úklid ale není zrovna levný, připomíná šéf děčínského střediska Povodí Labe Jiří Mach. „Nemyslím si, že toho nepořádku odtéká do Německa tolik. My každoročně břehy uklízíme. Letos bude celý úklid stát zhruba 1 milion korun.“

Problémy spotřeby plastových lahví je problém, který Česká republika stále neřeší , myslí si Petr Bauer z děčínské správy Labských pískovců. „Samozřejmě že kolegům z Německa se to nelíbí, my jako Agentura ochrany přírody na to nemáme finanční prostředky, takže se snažíme pouze na některých vybraných úsecích tento úklid zajišťovat. Jsou to kolikrát neřešitelné situace, jak vůbec odpad z těžko dostupných míst dostat.“ říká Bauer.

Ničím neobvyklým nejsou ani výjezdy hasičů a stavby norných stěn na Labi – to když uniknou například ropné látky. Příčinami mohou být jak nekázeň či neopatrnost, tak dopravní nehody.