Česko-německý herec Walther Tauba v roli Švejka. Medailonek Arnolda Holitschera

6. srpen 2021

První srpnové vydání Sousedů začínáme archivním seriálem. Tentokrát jsme vybrali dvě ukázky z pořadu Lidé, život, doba z ledna roku 1968.

V něm tehdy hovořil filmový a divadelní herec Walther Taub o svém hostování v Deutsches Schauspielhaus v Hamburku.

Taub pocházel z brněnské židovsko-německé rodiny; němčina byla jeho mateřštinou, ale uměl i dokonale česky. Hrál proto v českých i německých filmech a českých i německých divadlech – například ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně, později také ve Vídni.

Ve zmíněném Hamburku ztvárnil v sezóně 1967-1968 hlavní roli ve hře Pavla Kohouta Josef Schwejk oder „sie haben uns also den Ferdinand erschlagen“. O této roli vypráví v archivní ukázce.

Otcem Walthera Tauba byl Siegfried Taub, významný představitel předválečné německé sociální demokracie v Československu. Ve výročí týdne si představujeme jednoho z Taubových spolustraníků, Arnolda Holitschera.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.