Česko mezi řádky

Mraky jako smysl života. Dějištěm Rudišova románu Grandhotel se stal horský hotel Ještěd

Horský hotel Ještěd, kulturní památka a dominanta, která se tyčí nad Libercem, je dějištěm románu Grandhotel spisovatele Jaroslava Rudiše. Právě na Ještěd se vydala také naše reportérka. Ve výšce 1012 metrů nad mořem šla ve stopách Fleischmana, hlavního hrdiny románu.

Tady je to místo, kde trůnil Jégr, který se ujal filmového i knižního hrdiny Fleischmana,“ ukazuje Blanka Konvalinková, bývalá ředitelka krajské knihovny v Liberci, se kterou horský hotel procházím.

Postava Fleischmana se narodila ve stejném roce, kdy byl Ještěd postaven. O hotelu se v románu zmiňuje velmi pochvalně – a to přestože v knize na adresu Ještědu mimo jiné zazní, že jde o „tak trochu starej zázrak“.

Z restaurace na Ještědu se můžete rozhlédnout po celé krajině. Po té samé, z níž postava Fleischmana nemohla odjet. Liberec se mu stal pastí. „Fleischman byl k tomuto místu poután. Mohl se odsud dostat jen vzduchem, tak si ušil balon.“

„Nočník Evropy“

V minulosti se Liberci říkalo „nočník Evropy“ – hrozilo totiž, že zde lidé často zmoknou. Počasí hraje obrovskou roli i v Rudišově románu. „Jde o jediný Fleischmanův smysl života,“ připomíná Blanka Konvalinková.

Podle Rudišova románu vznikl i film pod režijní taktovkou Davida Ondříčka.

autoři: Lucie Fürstová , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.